Поради педагогам

НОВИЙ ЗАКОН, НАПРАВЛЕНИЙ НА ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ

Стоп булінг

Новий Закон № 2657-VIII оприлюднили в офіційному виданні Верховної Ради «Голос України» 18 січня 2019 року, який передбачає чіткі алгоритми дій у випадку цькувань.
Документ вводить в українське законодавство поняття "булінг", як "моральне, або фізичне насильство, агресія, у будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення".
Законопроект передбачає систему штрафів за цькування, зокрема, якщо особа піддала іншу особу булінгу вперше, то вона зобов'язана буде сплатити від двадцяти (340 грн) до п'ятдесяти (850 грн) неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Якщо ці дії вчинив неповнолітній від 14 до 16 років, штраф повинні будуть сплатити батьки.
За повторне цькування винуватець повинен буде сплатити від ста (1700 грн) до двохсот (3400 грн) неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Приховування випадків булінгу педагогами тягне за собою накладення штрафу в розмірі від п'ятдесяти (850 грн) до ста (1700 грн) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Керівників шкіл зобов'яжуть затверджувати плани заходів щодо протидії булінгу, а класних керівників та профільних вчителів проводити навчальні бесіди з підлітками для профілактики виникнення булінгу.

Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)
Протидія булінгу в закладі освіти
Буклет Зупинимо булінг разом Міністерство Юстиції
Протидія булінгу
Корисні посилання щодо теми антибулінгу
Як запобігти булінгу
Тренінг Стоп булінг
Моя хата не скраю
Протидіємо булінгу
Булінг в Україні
Методичні рекомендації Як запобігти булінгу

Як виховати творчу особистість учня:поради для вчителя

Основне завдання вчителя — створити для учнів комфортні як матеріальні, так і психологічні умови під час освітнього процесу. Зокрема, відповідний мікроклімат, принципи організації навчання. Під час будь-якого уроку важлива атмосфера «живого» спілкування, коли можна ефективно навчати й виховувати учнів. Якщо дитина перебуває в комфортних умовах, то вона розслаблена й може виконувати творчі завдання.
Читайте далі за посиланням: Як виховати творчу особистість учня


Форми роботи з батьками в системі розвивального навчання

Навіть найліпший навчальний заклад не виконує тієї ролі, яку відіграє сім’я у вихованні дитини. Адже саме сім’я вводить її у світ соціальних відносин. Існувати від сім’ї відокремлено школа не може — вони мають працювати у тандемі задля розвитку дитини. Цю думку висловлював і Ян Коменський. Він вважав, що вчитель посідає друге місце після батьків.
Фактично батьки й учитель мають спільну кінцеву мету: освічена успішна впевнена у собі дитина. Чому ж у батьківсько-учительських взаєминах виникає стільки непорозумінь і як налагодити ефективну співпрацю?

Читайте далі за посиланням: Форми роботи з батьками


Як говорити з дітьми про СНІД?

Згідно річного плану на 2018-2019 н.р. практичним психологом було проведено з учнями школи-інтернату годину психолога до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом «Захисти себе від ВІЛ», використавши посібник для учнів старшого підліткового та юнацького віку Воронцової Т. В., Пономаренко В. С. Захисти себе від ВІЛ. Тренінги життєвих навичок.
Говорити про ВІЛ і СНІД з дітьми просто необхідно. Переважна більшість молодших і старших школярів вже чули про цю проблему. Розмова про СНІД стане основою для розмови про безпечну поведінку відносно ВІЛ, отже допоможе захистити наших дітей, коли вони виростуть. Адже наші діти будуть жити у світі, охопленому епідемією СНІДу.

Шановні педагоги, батьки та учні! Пропонуємо познайомитися з корисною інформацією про ВІЛ та фото-матеріалом з години психолога!


Захисти себе від ВІЛПротидіємо булінгу: чого НЕ треба робити вчителю

Як не треба діяти, якщо ви не хочете, щоб булінг у школі став звичним явищем
2 Жовтня 2018 Верховна Рада підтримала закон про протидію булінгу в школах в першому читанні.
За відповідне рішення проголосували 228 народних депутатів.
Метою цього закону є визначення на законодавчому рівні явища булінгу, шляхів його протидії, захисту прав дітей, а також інших осіб, які працюють у закладі освіти.
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:
Чого не треба робити вчителю
Протидія булінґу


2 жовтня у світі відзначався Міжнародний день ненасилля, започаткований за ініціативою ООН

Міжнародний День ненасилля відзначається саме 2 жовтня, у день народження Махатми Ганді – керівника руху за незалежність Індії та засновника філософії і стратегії ненасилля.
Відповідно до резолюції A/RES/61/271 Генеральної Асамблеї від 15 червня 2007 року, якою передбачено його проведення, Міжнародний день ненасилля є ще одним приводом для того, аби «пропагувати гасло ненасилля, в тому числі шляхом освітньої і суспільно-роз’яснювальної роботи». У резолюції підтверджується бажання «затвердити культуру миру, терпимості, розуміння та ненасилля».
Україна є членом Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН проти тортур, Комітету ООН з ліквідації расової дискримінації, Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок, Комітету ООН з прав дитини та Комітету ООН з економічних, соціальних та культурних прав.

Шановні педагоги і батьки вихованців! Ознайомтеся, будь ласка, з наказом Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 №1047 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами" за посиланням


Нова українська школа: порадник для вчителя

Початок навчання у школі – визначний момент у житті дитини. Він кардинально змінює весь спосіб її буття. Свій новий статус школяра дитина не завжди сповна усвідомлює, але обов’язково відчуває і переживає його: пишається тим, що стала дорослою; з’являється бажання бути успішною у навчанні.
Перед педагогами з'являється безліч питань:
Як організувати особливе середовище й віковідповідну діяльність, в якій дитина могла б себе реалізувати?
Якими є особливості дитини 6 – 7-ми років?
Як учителю привертати увагу до своїх слів?
Чому учням складно переносити увагу з одного предмета діяльності на інший?
Як надати свободу учням, проте не зашкодити навчанню, не внести в нього дезорганізацію?
Які етапи та умови розвитку пізнавальних інтересів дітей цього віку?
Отримати відповіді на ці та інші питання можна, перейшовши за посиланням, в навчально-методичному посібнику «Нова українська школа: порадник для вчителя». Посібник містить матеріали та практичні завдання, які допоможуть вчителям створювати освітнє середовище, забезпечити різні форми інтегрованого навчання, залучати до педагогічної взаємодії родини дітей, інших партнерів, оцінити власну практику в контексті освітніх новацій, здійснювати моніторинг розвитку учнів.
Особливості розвитку дітей 6-7 років
Нова українська школа: порадник для вчителя

Важливі аспекти щодо створення умов для успішної адаптації першокласників

Успішність адаптації дитини до школи багато в чому залежить від емоційної підтримки з боку вчителів і батьків і позитивної оцінки його старань/
Дитина повинна відчувати інтерес однокласників, кожному малюку хочеться завоювати авторитет і довіру товаришів. Позитивні емоції, які дитина відчуває при спілкуванні з однолітками, багато в чому формують його поведінку, полегшують звикання до школи.
І тут надзвичайно велика роль вчителя, адже діти дивляться один на одного очима дорослих, а в школі найчастіше очима вчителя.


Пам’ятка для педагогів
“Адаптація першокласників до навчання в школі”


«Бути готовим до школи - не означає вміти читати, писати і рахувати.
Бути готовим до школи - означає бути готовим всьому цьому навчитися» Венгер Л. А.

Зі вступом до школи в житті дитини відбуваються істотні зміни, корінним чином міняється соціальна ситуація розвитку, формується новий для дитини вигляд діяльності - навчальна діяльність.
Адаптація – це пристосування дитини до умов і вимог школи, які для неї є новими порівняно з умовами дитячого навчального закладу і сім’ї в дошкілному дитинстві.

Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:

Адаптація першокласників до навчання в школі


Психолого-педагогічні та психофізіологічні проблеми початкової освіти

Шкільний невроз — це страх дитини зазнати труднощів у навчанні, у взаєминах з учителями та однокласниками. У результаті починає формуватися невротична особистість.
Термін «шкільний невроз» використовують у разі, коли боязкість школи і тривожність існують на підсвідомому рівні й проявляються у вигляді соматичних симптомів (блювоти, головного болю, підвищення температури тощо), що виникають лише перед відвідуванням школи і пов’язані з вагомим особистісним конфліктом.
Основною причиною виникнення шкільної дезадаптації та шкільних неврозів є не помилки під час навчальної діяльності або взаємин дитини з учителем,
а переживання з приводу цих помилок і взаємин.
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:
Психолого-педагогічні та психофізіологічні проблеми початкової освіти


До Дня Безпечного Інтернету #SaferInternetDay

На допомогу вихователю. Розкажіть учням

"Інтернет для дітей є зв’язком з усіма правами!" Патрік Джеару, ЮНІСЕФ під час Форуму безпечного Інтернету у Люксембурзі, 2016

ПРАВА ЛЮДИНИ В ІНТЕРНЕТІ = ІСНУЮТЬ

Тема прав людини онлайн є достатньо новою. Хоча доступ до Інтернету на сьогодні офіційно не визнаний як право людини, його розглядають як умову реалізації прав людини. Інтернет має суспільну цінність, тому що всі – люди, органи державної влади та приватні компанії – здійснюють свою діяльність через Інтернет. Тому всі розраховують на безпечний та надійний доступ до нього.
ПРАВА ЛЮДИНИ В ІНТЕРНЕТІ = Я ПОВИНЕН ПОВАЖАТИ
Анонімність в Інтернеті сприяє тому, що права людини можуть порушуватись. Іноді люди не звертають уваги на те, що контент, який вони створюють і поширюють, коментарі, які вони роблять на сторінках, зачіпають права інших людей або містять дискримінаційні ознаки. У цьому випадку будь-хто, чиї права порушуються, може розраховувати на захист від компетентних органів.
Ознайомитися з матеріалом статті можна за посиланням:СЛОВНИК ОСНОВНИХ
ТЕРМІНІВ В ПРОГРАМІ “УНІВЕРСАЛ”

В нашій школі комплексна психолого-педагогічна діагностика проводиться систематично, двічі на рік, у системі моніторингу особистісного розвитку учнів, за допомогою діагностично – проектувального комплексу “Універсал”.
В основу технологічного модуля «ДІАГНОСТИКА» комп’ютерної програми «Універсал» покладено:
1. Діагностичний комплекс «Соціум», де використано три авторські методики:
а) «Життєва активність особистості за основними видами діяльності»;
б) «Соціально-комунікативний розвиток учнів класу – (соціометрія)»;
в)«Ціннісні орієнтації у сфері спілкування».
Крім того, у діагностичному модулі використано методики:
2. «Ціннісні пріоритети» (С. П. Тищенко);
3. Діагностика вад особистісного розвитку «ДВОР» (З. С. Карпенко)
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за ссилкою:


"Психолого-педагогічна допомога дітям, які пережили психічну травму внаслідок надзвичайної ситуації".

Внаслідок складної соціально-політичної ситуації в країні розповсюдилися серед школярів та інших учасників навчально-виховного процесу такі психологічні проблеми, як гострі емоційні розлади, реактивні стани, переживання втрати близьких, дезорієнтація та панічні напади.
Дорослі і діти по-різному сприймають надзвичайну ситуацію.
Слід мати на увазі, що реакції на травму в дитини можуть з'явитися відразу після травматичної події або через кілька днів, або і тижнів. Травма може змінити сприйняття дитиною світу. Піддаються загрозі безпека дитини, система уявлень, цінностей та ідеалів, емоційна стабільність.
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:
Психолого-педагогічна допомога дітям, які пережили психічну травму


Особливості проведення занять з елементами тренінгу з учнями

Урок – це та навчальна ситуація, та «сценічна» площина, де не тільки викладаються знання, а й розкриваються, формуються й реалізуються особистісні особливості учні. Дуже цікавими для учнів є уроки з використанням елементів тренінгу.
Тренінг як форма педагогічного впливу передусім передбачає використання активних методів групової роботи (наприклад рольових ігор). Саме тому вони дуже подобаються дітям і створюють у них відчуття свята, хоча під час тренінгу можна навчитися і збагнути набагато більше, ніж під час класичного уроку.
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:Особливості проведення занять з елементами тренінгу з учнями


Консультація для педагогів

Тема: "Психолого-педагогічні умови становлення ціннісних орієнтацій як чинник національного виховання учнів школи-інтернату"

Нинішній етап розвитку української держави визначається трансформаційними процесами, пошуком безболісного шляху зміни цінностей і ціннісних орієнтацій.
Вплив школи на формування ціннісних орієнтацій особистості визначається як особливостями організації навчального процесу, так і взаєминами з учителями й однолітками. Незалежно від форми організації і змісту навчального процесу особистість педагога залишається важливим чинником розвитку системи цінностей учнів. Справедливо пише Ю. В. Янотовський, що творчий учитель «не тільки озброює учнів знаннями, а й формує у них ставлення до навколишнього світу», актуалізуючи цінності довіри і творчості.
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:Типи конфліктів та управління конфліктною ситуацією

Конфлікти супроводжують життя практично кожної людини. Ми вважаємо, що все знаємо про конфлікти. Що з ними робити, якщо вони виникають? Як їх уникати? Як зробити так, щоб конфлікт не зруйнував наше життя? Як перетворити його з негативу на позитив? Чи завжди конфлікт — це негатив?
Універсальний рецепт кон­структивного вирішення конфлікту розглянуто в наведеній статті.
Повністю статтю прочитати можна, якщо перейти за посиланням:
Типи конфліктів та управління конфліктною ситуацією